Integrale ecologische visie op de Veluwe?
Aan de gesprekstafel bleek dat wat in het belang is van de ene soort, niet altijd ook in belang is van het andere. Wel zijn kwaliteiten als rust (weinig of geen mensen), stilte en duisternis belangrijke eigenschappen van het gebied die voor de meeste soorten noodzakelijk zijn om om zich voort te kunnen planten, te kunnen foerageren en leven. Daar waren zowel de vos als de schimmel het mee eens.
Uiteindelijk komt het gesprek neer op een oproep tot een integrale ecologische visie op het gebied als geheel. Om fragmentatie tegen te gaan, gezamenlijk te kijken naar de belangen van het natuurgebied vanuit de natuur zelf. In het gesprek wordt door een van de deelnemers een visie op het Veluwemassief als dynamisch, ‘lopend’ landschap geopperd, waarbij natuurlijke processen meer ruimte krijgen om zich te kunnen ontwikkelen. Vanuit een overkoepelende visie op het gebied als geheel, waarin ook diversiteit geborgd wordt.
Verder in gesprek
Kortom, een zeer waardevol, inhoudelijk gesprek, waar óók de beekprik aan heeft deelgenomen. We zouden graag met de jongeren, VeluweAlliantie, gemeenten en andere partijen verder om tafel kunnen om dit gesprek te vervolgen. Want de Veluwe roept om onze aandacht en zorg, en verdient het om gehoord te worden. Nu én in de toekomst.